1. /
  2. Dla Klientów
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Salon

Jak dobrać dekoracje na półki w salonie? Pomysły na udany projekt

dekoracje na półki

Półki w salonie warto tak zaprojektować, aby były dla nas zarówno funkcjonalne jak i poprawiały ogólny wygląd salonu. Zobacz nasze pomysły na dekoracje regałów, które pomogą Ci zamienić pustą przestrzeń w starannie dobrany element aranżacji.

Jak sprawić, żeby półki dobrze się prezentowały?

Dekorowanie półek zawsze zaczynaj od najwyższej! To tam właśnie będzie się znajdowało najwięcej dodatków. Wystarczy zostawić trochę miejsca po bokach, a resztę uzupełnić ulubionymi dekoracjami. Aby wszystko się dobrze komponowało warto użyć elementów o różnej wysokości - nie zostawiajmy wszystkiego na jednej lini - niech będzie różnorodnie!

Po udekorowaniu górnej półki przechodzimy do tej, która znajduje się pod nią. Tutaj staramy się podzielić jej wystrój na dwie równe części. Niech przestrzeń między nimi będzie pusta - tym samym niejako podkreślimy ich odrębność. Tutaj można nieco zaszaleć i użyć wielu elementów dekoracyjnych na różnych poziomach (np. na książkach położyć pamiątkę z wakacji, na pudełku z drobiazgami położyć małego sukulenta). Najważniejsze, żeby nie narobić zbędnego bałaganu, ma być czysto i atrakcyjnie wizualnie.

I co dalej? Jeśli posiadasz więcej regałów po prostu powtarzaj cały proces! Jedna półka pełna na całej długości, a druga podzielona na dwie części, aż wszystkie zostaną ozdobione. Działa za każdym razem!

dekoracje na półki

Jak postawić rzeczy półce?

 1. Odrobina asymetryczności nie jest zła - aranżacje w idealnej symetrii nadadzą się bardziej do przestrzeni formalnych, jeśli chcesz, aby salon wyglądał na bardziej przytulny to postaw przedmioty na półkach w nieco odmiennych rozmiarach.

 2. Wykorzystaj głębokość półki - jeśli Twój regał jest głęboki to warto umieścić kilka przedmiotów bliżej ściany, a inne mniejsze przed nimi. Dzięki temu zabiegowi Twoja półka będzie wyglądać wizualnie dużo bardziej ciekawsza. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z dodatkami - unikamy chaosu!

 3. Zwróć uwagę na skalę przedmiotów - Przestrzeń między półkami dedykuje wysokość i szerokość dekoracji. Jeśli mamy półki, między którymi jest dużo miejsca postaw na dekoracje wyższe i szersze - mniejsze obiekty zgubią się w takiej aranżacji. Mniejsza przestrzeń między regałami będzie doskonale wyglądać z subtelniejszym ornamentami.

 4. Zawsze używaj nieparzystych liczb do grupowania przedmiotów - Najpopularniejsze grupowanie to takie w trójki i piątki - np. 3 wazony, 5 książek - ale jeśli masz miejsce np. na 7 świeczek to do dzieła!

Co postawić na półce w salonie?

Utrzymuj porządek na półkach za pomocą koszy

Na otwartych półkach powinno się zachować porządek. W plecionych koszach lub pojemnikach z tkaniny z łatwością będzie można pochować mniejsze drobiazgi, a tym samym nie narobić zbędnego bałaganu. Półki, na których znajduje się za dużo małych dodatków, szybko pokrywają się kurzem i wyglądają bardzo nieestetycznie.

dekoracje na półki

Regały z odrobiną osobowości

Nie ma nic lepszego, do wyeksponowania na półkach niż osobiste zdjęcia. Zdjęcia Twoje i Twojej rodziny dodadzą do salonu dużo ciepła. Możesz również wybrać np. obrazy ścienne, które odzwierciedlają Twój styl - retro, pop-art, albo minimalistyczne. Możesz, albo postawić je na półce, albo np. powiesić naokoło niej tworząc galerię.

Pamiętaj również o wyeksponowaniu ważnych dla Ciebie dodatków np. przywiezionych z wakacji albo otrzymanych na urodziny. A może jesteś kolekcjonerem? Półki mogą posłużyć do wyróżnienia Twoich ulubionych przedmiotów dekoracyjnych np. ceramicznych waz, porcelanowych dzbanków albo rzeźb. Dobrze być otoczonym rzeczami, które wywołują w nas szczęście!

dekoracje na półki

Wyeksponuj książki

Książki to doskonała pomoc w dekorowaniu półek. Mogą być ułożone tradycyjnie, albo w małe stosy, dzięki temu łatwiej nadać wysokość i strukturę całej ekspozycji. Można je posortować według wielkości, koloru bądź alfabetycznie.

Uwzględnij dekoracje, które współgrają z kolorystyką salonu

Pamiętaj, aby półka pasowała do wystroju Twojego pokoju. Rozejrzyj się po nim i wybierz kolory, które chcesz dodać również na półkę - np. odcień zasłony, poduszki bądź obrusu. Dekoracje, które idealnie nadają się do takiego uzupełnienia regału to np. świeczki, które występują w wielu opcjach kolorystycznych.

dekoracje na półki

Włącz rośliny doniczkowe do projektu

Rośliny to konieczność w stylizacji półek. Oprócz tego, że korzystnie wpływają na nasze zdrowie i podnoszą nas na duchu, to również piękne elementy dekoracyjne. Wprowadzą do aranżacji odrobinę koloru i świeżości. Najpopularniejsze rośliny używane do dekoracji półek to sukulenty, które nie wymagają dużej uwagi, więc wspaniale nadają się do wypełniania luk, które powstają między innymi dodatkami. Często na półkach pojawiają się również ozdobne pnącza, które nie tylko doskonale prezentują się na najwyższym miejscu, ale również dobrze rosną na właściwie każdym stanowisku.

Dekorowanie półek w salonie to idealne rozwiązanie na dodanie osobowości Twojej przestrzeni. To miejsce do pokazania swojej kreatywności i dodatków, które przywołują piękne wspomnienia. Użyj do ich dekoracji paru naszych wskazówek, a będziesz miał salon, o którym marzysz.

Czytaj także:
Jak rozjaśnić wąski korytarz? Sposoby, dzięki którym przestrzeń będzie wydawać się większa
02.11.2022

Jak rozjaśnić wąski korytarz? Sposoby, dzięki którym przestrzeń będzie wydawać się większa

Wąskie korytarze są cechą charakterystyczną wielu domów i mieszkań. Mogą być bardzo trudne do zaprojektowania, ale jest kilka sposobów na sprawienie, by ta przestrzeń wyglądała bardziej zachęcająco. Zobacz, jak zadbać o to, aby ciemny korytarz stał się modną wizytówką Twojego domu.

więcej
Jesienny klimat w twoim wnętrzu!
13.10.2022

Jesienny klimat w twoim wnętrzu!

Jesień to czas zmian. Liście zaczynają zmieniać kolor, temperatury spadają, a my zaczynamy ekscytować się świętami. To także czas, kiedy chcemy dokonać zmian w naszych domach. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć swój własny jesienny look w domu.

więcej
Lustra dekoracyjne na ścianę - efektowna dekoracja wnętrza
13.09.2022

Lustra dekoracyjne na ścianę - efektowna dekoracja wnętrza

Zastosowanie luster ozdobnych stało się bardziej popularne w ciągu ostatniej dekady, ponieważ mogą one stanowić ciekawy sposób na dodanie faktury i koloru do pomieszczenia. Można ich używać na wiele sposobów, od prostego akcentu po metamorfozę całego wnętrza. Mogą zawisnąć na ścianach, zostać przyklejone na drzwi lub postawione na regale. W naszym mini przewodniku podpowiadamy jak znaleźć idealne lustro do domu.

więcej
Elegancki wystrój kuchni, czyli biała kuchnia z drewnianym blatem
12.07.2022

Elegancki wystrój kuchni, czyli biała kuchnia z drewnianym blatem

Klasyczna biała kuchnia to trend w projektowaniu kuchni, który istnieje od lat. To idealna propozycja dla osób, które chcą mieć czystą i prostą aranżację. Kolor biały jest lekki, przewiewny i uspokajający. Białe kuchnie są zwykle łączone z powierzchniami drewnianymi lub drewnopodobnymi, ponieważ dobrze się uzupełniają.

więcej