1. /
  2. Dla Klientów
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Salon

Jak dobrać dekoracje na półki w salonie? Pomysły na udany projekt

dekoracje na półki

Półki w salonie warto tak zaprojektować, aby były dla nas zarówno funkcjonalne jak i poprawiały ogólny wygląd salonu. Zobacz nasze pomysły na dekoracje regałów, które pomogą Ci zamienić pustą przestrzeń w starannie dobrany element aranżacji.

Jak sprawić, żeby półki dobrze się prezentowały?

Dekorowanie półek zawsze zaczynaj od najwyższej! To tam właśnie będzie się znajdowało najwięcej dodatków. Wystarczy zostawić trochę miejsca po bokach, a resztę uzupełnić ulubionymi dekoracjami. Aby wszystko się dobrze komponowało warto użyć elementów o różnej wysokości - nie zostawiajmy wszystkiego na jednej lini - niech będzie różnorodnie!

Po udekorowaniu górnej półki przechodzimy do tej, która znajduje się pod nią. Tutaj staramy się podzielić jej wystrój na dwie równe części. Niech przestrzeń między nimi będzie pusta - tym samym niejako podkreślimy ich odrębność. Tutaj można nieco zaszaleć i użyć wielu elementów dekoracyjnych na różnych poziomach (np. na książkach położyć pamiątkę z wakacji, na pudełku z drobiazgami położyć małego sukulenta). Najważniejsze, żeby nie narobić zbędnego bałaganu, ma być czysto i atrakcyjnie wizualnie.

I co dalej? Jeśli posiadasz więcej regałów po prostu powtarzaj cały proces! Jedna półka pełna na całej długości, a druga podzielona na dwie części, aż wszystkie zostaną ozdobione. Działa za każdym razem!

dekoracje na półki

Jak postawić rzeczy półce?

 1. Odrobina asymetryczności nie jest zła - aranżacje w idealnej symetrii nadadzą się bardziej do przestrzeni formalnych, jeśli chcesz, aby salon wyglądał na bardziej przytulny to postaw przedmioty na półkach w nieco odmiennych rozmiarach.

 2. Wykorzystaj głębokość półki - jeśli Twój regał jest głęboki to warto umieścić kilka przedmiotów bliżej ściany, a inne mniejsze przed nimi. Dzięki temu zabiegowi Twoja półka będzie wyglądać wizualnie dużo bardziej ciekawsza. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z dodatkami - unikamy chaosu!

 3. Zwróć uwagę na skalę przedmiotów - Przestrzeń między półkami dedykuje wysokość i szerokość dekoracji. Jeśli mamy półki, między którymi jest dużo miejsca postaw na dekoracje wyższe i szersze - mniejsze obiekty zgubią się w takiej aranżacji. Mniejsza przestrzeń między regałami będzie doskonale wyglądać z subtelniejszym ornamentami.

 4. Zawsze używaj nieparzystych liczb do grupowania przedmiotów - Najpopularniejsze grupowanie to takie w trójki i piątki - np. 3 wazony, 5 książek - ale jeśli masz miejsce np. na 7 świeczek to do dzieła!

Co postawić na półce w salonie?

Utrzymuj porządek na półkach za pomocą koszy

Na otwartych półkach powinno się zachować porządek. W plecionych koszach lub pojemnikach z tkaniny z łatwością będzie można pochować mniejsze drobiazgi, a tym samym nie narobić zbędnego bałaganu. Półki, na których znajduje się za dużo małych dodatków, szybko pokrywają się kurzem i wyglądają bardzo nieestetycznie.

dekoracje na półki

Regały z odrobiną osobowości

Nie ma nic lepszego, do wyeksponowania na półkach niż osobiste zdjęcia. Zdjęcia Twoje i Twojej rodziny dodadzą do salonu dużo ciepła. Możesz również wybrać np. obrazy ścienne, które odzwierciedlają Twój styl - retro, pop-art, albo minimalistyczne. Możesz, albo postawić je na półce, albo np. powiesić naokoło niej tworząc galerię.

Pamiętaj również o wyeksponowaniu ważnych dla Ciebie dodatków np. przywiezionych z wakacji albo otrzymanych na urodziny. A może jesteś kolekcjonerem? Półki mogą posłużyć do wyróżnienia Twoich ulubionych przedmiotów dekoracyjnych np. ceramicznych waz, porcelanowych dzbanków albo rzeźb. Dobrze być otoczonym rzeczami, które wywołują w nas szczęście!

dekoracje na półki

Wyeksponuj książki

Książki to doskonała pomoc w dekorowaniu półek. Mogą być ułożone tradycyjnie, albo w małe stosy, dzięki temu łatwiej nadać wysokość i strukturę całej ekspozycji. Można je posortować według wielkości, koloru bądź alfabetycznie.

Uwzględnij dekoracje, które współgrają z kolorystyką salonu

Pamiętaj, aby półka pasowała do wystroju Twojego pokoju. Rozejrzyj się po nim i wybierz kolory, które chcesz dodać również na półkę - np. odcień zasłony, poduszki bądź obrusu. Dekoracje, które idealnie nadają się do takiego uzupełnienia regału to np. świeczki, które występują w wielu opcjach kolorystycznych.

dekoracje na półki

Włącz rośliny doniczkowe do projektu

Rośliny to konieczność w stylizacji półek. Oprócz tego, że korzystnie wpływają na nasze zdrowie i podnoszą nas na duchu, to również piękne elementy dekoracyjne. Wprowadzą do aranżacji odrobinę koloru i świeżości. Najpopularniejsze rośliny używane do dekoracji półek to sukulenty, które nie wymagają dużej uwagi, więc wspaniale nadają się do wypełniania luk, które powstają między innymi dodatkami. Często na półkach pojawiają się również ozdobne pnącza, które nie tylko doskonale prezentują się na najwyższym miejscu, ale również dobrze rosną na właściwie każdym stanowisku.

Dekorowanie półek w salonie to idealne rozwiązanie na dodanie osobowości Twojej przestrzeni. To miejsce do pokazania swojej kreatywności i dodatków, które przywołują piękne wspomnienia. Użyj do ich dekoracji paru naszych wskazówek, a będziesz miał salon, o którym marzysz.

Czytaj także:
Elegancki wystrój kuchni, czyli biała kuchnia z drewnianym blatem
12.07.2022

Elegancki wystrój kuchni, czyli biała kuchnia z drewnianym blatem

Klasyczna biała kuchnia to trend w projektowaniu kuchni, który istnieje od lat. To idealna propozycja dla osób, które chcą mieć czystą i prostą aranżację. Kolor biały jest lekki, przewiewny i uspokajający. Białe kuchnie są zwykle łączone z powierzchniami drewnianymi lub drewnopodobnymi, ponieważ dobrze się uzupełniają.

więcej
Sypialnia na poddaszu - pomysły na urządzenie pokoju ze skosami
08.06.2022

Sypialnia na poddaszu - pomysły na urządzenie pokoju ze skosami

Nie ma lepszego miejsca na ucieczkę od zgiełku świata niż własna sypialnia, a poddasze może być idealnym miejscem na jej aranżację! Tą zazwyczaj niewykorzystaną część domu, można wspaniale przekształcić w wygodną przestrzeń życiową. Oto kilka pomysłów na dekorację poddasza, które pomogą Ci rozpocząć tworzenie własnego projektu sypialni.

więcej
Sypialnia rustykalna - pomysły, które zainspirują Cię do odświeżenia Twojego pokoju!
11.05.2022

Sypialnia rustykalna - pomysły, które zainspirują Cię do odświeżenia Twojego pokoju!

Chcesz wprowadzić rustykalne pomysły do swojej sypialni? Wybraliśmy najważniejsze cechy rustykalnego wystroju specjalnie dla Ciebie. Te pomysły sprawią, że Twoje wnętrze będzie jednocześnie ciepłe i przytulne - jak na wiejski styl przystało.

więcej
Jak udekorować swój dom w stylu miejskiej dżungli? Urban jungle bez tajemnic
01.04.2022

Jak udekorować swój dom w stylu miejskiej dżungli? Urban jungle bez tajemnic

Urban jungle to styl, który często zawiera naturalny i organiczny wygląd, z kolorowymi akcentami i fajną atmosferą. Miejską dżunglę charakteryzuje obfitość wykorzystania zieleni, ale nie tylko w postaci roślin, ale także przy użyciu elementów dekoracyjnych.

więcej