1. /
  2. Dla Klientów
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Inspiracje

Zasady feng shui w projektowaniu wnętrz - proste sposoby na ich wykorzystanie

Zasady feng shui

Feng shui, starożytna chińska filozofia, jest potężnym narzędziem, które może poprawić harmonię i równowagę w przestrzeni. W zastosowaniu do projektowania wnętrz zasady feng shui mogą stworzyć pozytywne i harmonijne środowisko, które sprzyja dobremu samopoczuciu i dobrobytowi. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom feng shui i sposobom ich wykorzystania do stworzenia harmonijnej przestrzeni życiowej.

Najważniejsze zasady Feng Shui w domu

W feng shui istnieje kilka podstawowych zasad, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu. Obejmują one:

 • Usuwanie bałaganu: Uważa się, że bałagan zakłóca przepływ energii lub „qi” w przestrzeni. Utrzymanie porządku w domu umożliwia swobodny przepływ energii i sprzyja poczuciu spokoju i jasności.

 • Równoważenie pięciu elementów: Feng shui rozpoznaje pięć elementów – Drewno, Ogień, Ziemię, Metal i Wodę – oraz ich specyficzne cechy. Włączenie równowagi tych elementów do projektu domu tworzy harmonijne i zrównoważone środowisko.

 • Maksymalizacja naturalnego światła: Naturalne światło jest uważane za istotne źródło pozytywnej energii. Upewnij się, że do Twojego domu wpada dużo naturalnego światła, używając jasnych zasłon lub żaluzji oraz ustawiając meble tak, aby uniknąć blokowania okien

Zasady feng shui

Jak Feng Shui jest wykorzystywane w projektowaniu wnętrz?

Zasady feng shui można zastosować w projektowaniu wnętrz na różne sposoby. Oto kilka kluczowych kwestii:

 • Rozmieszczenie mebli: Układ mebli odgrywa kluczową rolę w feng shui. Ustaw kluczowe elementy, takie jak łóżka i biurka, w „pozycji dowodzenia” skierowanej w stronę wejścia do pokoju, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i kontroli.

 • Wybór kolorów: kolory mają różne energie w feng shui. Wybór odpowiednich kolorów dla różnych obszarów domu może wpłynąć na nastrój i atmosferę. Na przykład kojące błękity i zielenie są często używane w sypialniach, aby zapewnić spokój, podczas gdy żywe czerwienie mogą ożywić salon.

 • Tworzenie zrównoważonego przepływu: przepływ energii w przestrzeni jest ważny w feng shui. Ustawiaj meble i twórz jasne ścieżki, które umożliwiają swobodny przepływ energii. Unikaj blokowania ścieżek meblami lub innymi przeszkodami.

Używanie Feng Shui do dekoracji pokoju

Podczas dekorowania pokoju zasady feng shui mogą kierować twoimi wyborami. Rozważ następujące:

 • Wprowadź do swojego wnętrza naturę, włączając rośliny i naturalne materiały. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także symbolizują wzrost i witalność, tworząc połączenie z naturą w Twojej przestrzeni.

 • Lustra są często używane w feng shui do powiększania przestrzeni i odbijania energii. Strategiczne umieszczenie lustra może poprawić naturalne światło, stworzyć poczucie przestronności i przekierować przepływ energii.

 • Wybierz dzieła sztuki i dekoracje, które rezonują z pozytywnymi emocjami i obrazami. Wybierz elementy, które wywołują poczucie radości, spokoju i inspiracji. Wybór znaczących dzieł sztuki może podnieść energię i atmosferę pomieszczenia.

 • Zasady feng shui

Przykłady złego feng shui

Niektóre wybory projektowe mogą stworzyć negatywne feng shui w przestrzeni, należą do nich np.:

 • Zagracone i zdezorganizowane przestrzenie: bałagan nie tylko blokuje przepływ energii, ale także tworzy poczucie chaosu i przytłoczenia. Usuwanie niepotrzebnych przedmiotów i organizowanie przestrzeni jest niezbędne dla dobrego feng shui.

 • Zablokowane drzwi i ścieżki: Zablokowane drzwi i ścieżki utrudniają naturalny przepływ energii i mogą powodować poczucie stagnacji. Upewnij się, że drzwi i ścieżki są jasne i łatwo dostępne.

 • Słabe oświetlenie: Niewystarczające lub ostre oświetlenie może stworzyć ponurą atmosferę. Włącz różne źródła światła, aby stworzyć wyważoną i dobrze oświetloną przestrzeń. Użyj do tego kombinacji światła naturalnego i oświetlenia zadaniowego.

Koncepcja feng shui - co powoduje pecha w domu?

Zgodnie z wierzeniami feng shui, pewne czynniki mogą sprowadzić pecha lub negatywną energię w domu. Obejmują one:

 • Zepsute lub niesprawne przedmioty - napraw lub wymień te elementy, aby przywrócić przepływ pozytywnej energii.

 • Brak równowagi pięciu elementów (Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody)

 • Unikaj eksponowania dzieł sztuki lub dekoracji z negatywną symboliką, lub obrazami, które przywołują smutek, przemoc lub konflikt. Wybierz pozytywne i podnoszące na duchu symbole, które promują harmonię i dobre samopoczucie.

Zasady feng shui

Pamiętaj, że feng shui to głęboko osobista praktyka i ważne jest, aby zaufać swoim instynktom i stworzyć przestrzeń, która rezonuje z tobą. Biorąc pod uwagę te zasady i dodając swój własny styl, możesz stworzyć dom, który nie tylko wygląda estetycznie, ale także wspiera twoje dobre samopoczucie i wnosi pozytywną energię do twojego życia.

Jeśli chcesz poznać konkretne elementy wystroju wnętrz, aby ulepszyć swoją praktykę feng shui, możesz rozważyć zapoznanie się z takimi produktami, jak obrazy na płótnie, tapety i lustra. W naszym sklepie Tulup znajdziesz wiele opcji pasujących do Twojego stylu i preferencji. Włączenie tych elementów w sposób przemyślany i zgodny z zasadami feng shui może jeszcze bardziej zwiększyć pozytywną energię i harmonię w Twoim domu.

Pamiętaj, że feng shui to podróż i ważne jest, aby być cierpliwym i otwartym na dostosowywanie i udoskonalanie swojej przestrzeni w razie potrzeby. Przyjmując zasady feng shui w swoim wystroju wnętrz, możesz stworzyć dom, który dba o dobre samopoczucie, promuje pozytywną energię i wprowadza harmonię do każdego aspektu twojego życia.

Czytaj także:
Jak modnie urządzić łazienkę? Porady i trendy na rok 2024
22.02.2024

Jak modnie urządzić łazienkę? Porady i trendy na rok 2024

Jeśli marzysz o tym, aby Twoja łazienka stała się wyjątkowa, jesteś we właściwym miejscu. Zanurzmy się w świat trendów w luksusowych łazienkach, gdzie liczy się każdy szczegół i przekształćmy Twoją przestrzeń w oazę stylu i komfortu.

więcej
Jakie lustro do łazienki? Praktyczne wskazówki i inspiracje
06.12.2023

Jakie lustro do łazienki? Praktyczne wskazówki i inspiracje

Lustro odgrywa kluczową rolę, nie tylko pomagając nam w codziennych rytuałach, ale także stanowiąc ważny element dekoracyjny. W dzisiejszym artykule rozwiniemy temat wyboru lustra do łazienki, przeglądając różne rodzaje luster, kierując się praktycznymi wskazówkami i inspiracjami.

więcej
Bożonarodzeniowy wystrój wnętrz - praktyczne dekoracje na święta
28.11.2023

Bożonarodzeniowy wystrój wnętrz - praktyczne dekoracje na święta

Okres przedświąteczny to najpiękniejszy czas w ciągu roku. Ciemne wieczory rozświetlają piękne ozdoby świąteczne, w sklepach pojawiają się inspiracje i pomysły na oryginalne prezenty, a my przeszukujemy strony z przepisami, by wybrać te najlepsze i zaskoczyć naszych gości. Warto pomyśleć także o ozdobach... tych tradycyjnych, jak i tych mniej typowych, za to bardzo oryginalnych.

więcej
Tapety do ciemnego korytarza i przedpokoju: jak wybrać i stworzyć właściwe wnętrze
14.11.2023

Tapety do ciemnego korytarza i przedpokoju: jak wybrać i stworzyć właściwe wnętrze

Wchodzisz do domu po długim dniu pracy. Pierwsze pomieszczenie, które widzisz, to przedpokój. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak ważne jest, aby to pomieszczenie wywarło na Tobie dobre wrażenie? A czy korytarz, ten z pozoru błahy element każdego mieszkania, może stać się wyjątkowym elementem dekoracyjnym? Tak! Kluczem do tego jest odpowiedni dobór tapety.

więcej