1. /
  2. Dla Klientów
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Inspiracje

Zasady feng shui w projektowaniu wnętrz - proste sposoby na ich wykorzystanie

Zasady feng shui

Feng shui, starożytna chińska filozofia, jest potężnym narzędziem, które może poprawić harmonię i równowagę w przestrzeni. W zastosowaniu do projektowania wnętrz zasady feng shui mogą stworzyć pozytywne i harmonijne środowisko, które sprzyja dobremu samopoczuciu i dobrobytowi. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom feng shui i sposobom ich wykorzystania do stworzenia harmonijnej przestrzeni życiowej.

Najważniejsze zasady Feng Shui w domu

W feng shui istnieje kilka podstawowych zasad, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu. Obejmują one:

 • Usuwanie bałaganu: Uważa się, że bałagan zakłóca przepływ energii lub „qi” w przestrzeni. Utrzymanie porządku w domu umożliwia swobodny przepływ energii i sprzyja poczuciu spokoju i jasności.

 • Równoważenie pięciu elementów: Feng shui rozpoznaje pięć elementów – Drewno, Ogień, Ziemię, Metal i Wodę – oraz ich specyficzne cechy. Włączenie równowagi tych elementów do projektu domu tworzy harmonijne i zrównoważone środowisko.

 • Maksymalizacja naturalnego światła: Naturalne światło jest uważane za istotne źródło pozytywnej energii. Upewnij się, że do Twojego domu wpada dużo naturalnego światła, używając jasnych zasłon lub żaluzji oraz ustawiając meble tak, aby uniknąć blokowania okien

Zasady feng shui

Jak Feng Shui jest wykorzystywane w projektowaniu wnętrz?

Zasady feng shui można zastosować w projektowaniu wnętrz na różne sposoby. Oto kilka kluczowych kwestii:

 • Rozmieszczenie mebli: Układ mebli odgrywa kluczową rolę w feng shui. Ustaw kluczowe elementy, takie jak łóżka i biurka, w „pozycji dowodzenia” skierowanej w stronę wejścia do pokoju, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i kontroli.

 • Wybór kolorów: kolory mają różne energie w feng shui. Wybór odpowiednich kolorów dla różnych obszarów domu może wpłynąć na nastrój i atmosferę. Na przykład kojące błękity i zielenie są często używane w sypialniach, aby zapewnić spokój, podczas gdy żywe czerwienie mogą ożywić salon.

 • Tworzenie zrównoważonego przepływu: przepływ energii w przestrzeni jest ważny w feng shui. Ustawiaj meble i twórz jasne ścieżki, które umożliwiają swobodny przepływ energii. Unikaj blokowania ścieżek meblami lub innymi przeszkodami.

Używanie Feng Shui do dekoracji pokoju

Podczas dekorowania pokoju zasady feng shui mogą kierować twoimi wyborami. Rozważ następujące:

 • Wprowadź do swojego wnętrza naturę, włączając rośliny i naturalne materiały. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także symbolizują wzrost i witalność, tworząc połączenie z naturą w Twojej przestrzeni.

 • Lustra są często używane w feng shui do powiększania przestrzeni i odbijania energii. Strategiczne umieszczenie lustra może poprawić naturalne światło, stworzyć poczucie przestronności i przekierować przepływ energii.

 • Wybierz dzieła sztuki i dekoracje, które rezonują z pozytywnymi emocjami i obrazami. Wybierz elementy, które wywołują poczucie radości, spokoju i inspiracji. Wybór znaczących dzieł sztuki może podnieść energię i atmosferę pomieszczenia.

 • Zasady feng shui

Przykłady złego feng shui

Niektóre wybory projektowe mogą stworzyć negatywne feng shui w przestrzeni, należą do nich np.:

 • Zagracone i zdezorganizowane przestrzenie: bałagan nie tylko blokuje przepływ energii, ale także tworzy poczucie chaosu i przytłoczenia. Usuwanie niepotrzebnych przedmiotów i organizowanie przestrzeni jest niezbędne dla dobrego feng shui.

 • Zablokowane drzwi i ścieżki: Zablokowane drzwi i ścieżki utrudniają naturalny przepływ energii i mogą powodować poczucie stagnacji. Upewnij się, że drzwi i ścieżki są jasne i łatwo dostępne.

 • Słabe oświetlenie: Niewystarczające lub ostre oświetlenie może stworzyć ponurą atmosferę. Włącz różne źródła światła, aby stworzyć wyważoną i dobrze oświetloną przestrzeń. Użyj do tego kombinacji światła naturalnego i oświetlenia zadaniowego.

Koncepcja feng shui - co powoduje pecha w domu?

Zgodnie z wierzeniami feng shui, pewne czynniki mogą sprowadzić pecha lub negatywną energię w domu. Obejmują one:

 • Zepsute lub niesprawne przedmioty - napraw lub wymień te elementy, aby przywrócić przepływ pozytywnej energii.

 • Brak równowagi pięciu elementów (Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody)

 • Unikaj eksponowania dzieł sztuki lub dekoracji z negatywną symboliką, lub obrazami, które przywołują smutek, przemoc lub konflikt. Wybierz pozytywne i podnoszące na duchu symbole, które promują harmonię i dobre samopoczucie.

Zasady feng shui

Pamiętaj, że feng shui to głęboko osobista praktyka i ważne jest, aby zaufać swoim instynktom i stworzyć przestrzeń, która rezonuje z tobą. Biorąc pod uwagę te zasady i dodając swój własny styl, możesz stworzyć dom, który nie tylko wygląda estetycznie, ale także wspiera twoje dobre samopoczucie i wnosi pozytywną energię do twojego życia.

Jeśli chcesz poznać konkretne elementy wystroju wnętrz, aby ulepszyć swoją praktykę feng shui, możesz rozważyć zapoznanie się z takimi produktami, jak obrazy na płótnie, tapety i lustra. W naszym sklepie Tulup znajdziesz wiele opcji pasujących do Twojego stylu i preferencji. Włączenie tych elementów w sposób przemyślany i zgodny z zasadami feng shui może jeszcze bardziej zwiększyć pozytywną energię i harmonię w Twoim domu.

Pamiętaj, że feng shui to podróż i ważne jest, aby być cierpliwym i otwartym na dostosowywanie i udoskonalanie swojej przestrzeni w razie potrzeby. Przyjmując zasady feng shui w swoim wystroju wnętrz, możesz stworzyć dom, który dba o dobre samopoczucie, promuje pozytywną energię i wprowadza harmonię do każdego aspektu twojego życia.

Czytaj także:
Ściana TV w salonie - inspiracje i pomysły na udany projekt
05.09.2023

Ściana TV w salonie - inspiracje i pomysły na udany projekt

Czy chcesz podnieść styl i funkcjonalność swojego salonu? Cóż, jednym z niezawodnych sposobów na to jest stworzenie budzącej podziw ściany telewizyjnej, która służy jako centralny punkt całej przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się fantastycznym inspiracjom i pomysłom, które pomogą Ci stworzyć udany projekt ściany telewizyjnej.

więcej
Nowoczesna sypialnia - jak ją urządzić?
01.08.2023

Nowoczesna sypialnia - jak ją urządzić?

W tym wpisie na blogu zagłębimy się w sztukę tworzenia przytulnej nowoczesnej sypialni i omówimy niezbędne akcesoria, które podniosą rangę Twojej przestrzeni. Wyruszmy więc w tę kreatywną podróż i przekształćmy naszą sypialnię w nowoczesną oazę!

więcej
Obrazy z mchu - odkrywanie piękna natury
03.07.2023

Obrazy z mchu - odkrywanie piękna natury

Artyści nieustannie poszukują unikalnych i urzekających mediów, aby wyrazić swoją wyobraźnię i wywołać emocje u odbiorców. Jednym z takich mediów, które zyskało popularność w ostatnich latach, jest sztuka tworzona przy użyciu mchu (chrobotek reniferowy). Ta intrygująca forma sztuki wykorzystuje naturalne piękno mchu do tworzenia oszałamiających, organicznych arcydzieł, które tchną życie w każdą przestrzeń.

więcej
Salon w stylu naturalnym - odkrywanie piękna natury we wnętrzu
22.05.2023

Salon w stylu naturalnym - odkrywanie piękna natury we wnętrzu

Jeśli pociąga Cię piękno świata przyrody i tęsknisz za pokojem dziennym, który emanuje ciepłem i spokojem, trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule przyjrzymy się sztuce urządzania naturalnego salonu, w którym elementy ziemi płynnie łączą się ze stylowym wystrojem, tworząc harmonijną oazę.

więcej