1. /
  2. Dla Klientów
  3. /
  4. Blog
  5. /
  6. Poradnik

Magia kolorów - zasady dobierania kolorów do wnętrz

zasady dobierania kolorów do wnętrz

Wystrój domu może być nie lada wyzwaniem. Pośród ilości rzeczy, które musimy zaplanować podczas remontu, istnieje jedna, na którą poświęcamy najwięcej czasu. Wybór palety kolorów do pomieszczenia spędza niektórym sen z oczu. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na dobranie kolorystyki dla Twojej przestrzeni. Podpowiadamy, jak dobrać kolory do pokoju, aby stworzyć przyjazną atmosferę we wnętrzu.

Zacznijmy od znaczenia kolorów

Przedstawiamy podstawowe znaczenie kolorów, które warto wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiedniej palety. Sprawdzimy tym samym, które odcienie będą miały zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, a które wręcz przeciwnie.

 • Niebieski kojarzy się nam ze spokojem i świeżością, dlatego idealnie będzie pasować do sypialni. Taka kolorystyka bardzo pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
 • Czerwony jest kolorem siły, miłości, ale także i energii. Nie polecany jest do sypialni, ale wspaniale może zaakcentować jedną ścianę w salonie.
 • Żółty to zazdrość. Jego główną zaletą jest to, że idealnie rozświetla wnętrza.
 • Biały to czystość. We wnętrzach może być użyty jako kolor podstawowy, ale fantastycznie sprawdzi się jako baza dla innych mocniejszych akcentów.
 • Zielony kojarzony jest z relaksem i harmonią. Będzie nadawać się do sypialni, salonu i pokoju dziecka.

zasady dobierania kolorów do wnętrz

Prosta zasada 60-30-10 doboru koloru przestrzeni

Zasada 60-30-10 to standardowa reguła używana przez projektantów, która pomaga stworzyć idealną paletę kolorów dla wnętrza. Przyjmuje się, że 60% przestrzeni powinno zawierać jeden kolor dominujący, 30% drugorzędny odcień bądź tekstura, a ostatnie 10% to dodatkowe akcenty.

Jak korzystać z tej reguły? 60% to kolor tła, to barwa przestrzeni, która będzie dominować we wnętrzu, a tym samym będzie idealnym oprawą dla dodatków. Doskonale sprawdzą się takie kolory jak: biały, szary, kremowy, beżowy, albo pastele. Do tych 60% będą się zaliczały m.in. ściany, dywany i umeblowanie.

zasady dobierania kolorów do wnętrz

30% to kolor, który będzie wspierać poprzednią barwę, ale też przyciągać więcej uwagi niż poprzedni. Do 10% należy Twoja kreatywność. W tej części mieści się Twój akcent kolorystyczny, który może zawierać intensywne barwy, albo te subtelniejsze np. odcienie ziemi. To wszystko to co nada charakteru Twojej przestrzeni.

Projekt wnętrza oparty na kole barw

Najprostszą metodą na idealną kolorystykę wnętrza jest użycie koła barw. Nie potrzeba specjalnej edukacji, aby stworzyć swój idealny schemat, wystarczy zrozumieć podstawy tej teorii.

Kolory monochromatyczne - wybierz tylko jeden kolor, używając w przestrzeni jego jaśniejszych i ciemniejszych odcieni. Najlepiej sprawdzą się kolory naturalne.

Kolory uzupełniające - taki schemat bierze pod uwagę dwa kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie w kole kolorów. Taka kombinacja będzie połączeniem barw ciepłych i chłodnych, ponieważ znajdują się one po przeciwnych stronach.

Kolory analogiczne - to metoda doboru trzech sąsiadujących ze sobą barw, przy czym jedna z nich jest dominująca. Taki schemat jest często bardzo harmonijny i relaksujący. Przykładem takiego rozwiązania może być np. niebiesko-zielony, zielony i zielono-żółty.

zasady dobierania kolorów do wnętrz

Kolory triadyczne - to schemat, który również opiera się na trzech kolorach w tym jednym dominującym. W tym przypadku barwy są równomiernie rozmieszone wokół koła. Podczas doboru kolorów tą metodą, należy zwrócić uwagę na ich nasycenie.

Kolory tetradyczne - w tym wypadku skupiamy się na dwóch zestawach uzupełniających się kolorów. Operowanie czterema barwami, może być trudniejsze, ale daje naprawdę niesamowite rezultaty. Jest parę sposobów na użycie tego schematu. Możemy wybrać na przykład jeden kolor dominujący i 3 akcentujące, albo użyć tylko stonowanych barw.

Można z łatwością eksperymentować ze wszystkimi tymi schematami, aż w końcu znajdzie się odpowiednią kombinacją do wnętrza. Dzięki temu nie będziesz się martwić czy na Twojej ścianie będzie lepiej pasować obraz na płótnie z motywem lasu czy może lepiej abstrakcyjna fototapeta.

Czy można łamać zasady?

Jeśli czujesz się na siłach i wierzysz, że ta buntownicza zmiana będzie wspaniale wyglądać we wnętrzu to do dzieła! Kombinuj z procentami, ustal swoją własną skalę np. 60-30-10-10 albo 40-25-15-10-10. Przede wszystkim to wnętrze tworzone z myślą o Tobie i Twoich potrzebach. To Ty masz się czuć w nim wspaniale.

Czytaj także:
Otwarta kuchnia z salonem – aranżacje, inspiracje i pomysły
04.06.2024

Otwarta kuchnia z salonem – aranżacje, inspiracje i pomysły

Witamy w świecie, w którym kuchnia płynnie łączy się z salonem, tworząc harmonijną i rozległą przestrzeń, która sprzyja wspólnocie i nowoczesnemu życiu. Wyobraź sobie, że przygotowujesz pyszny posiłek, rozmawiając z rodziną lub przyjaciółmi wylegującymi się na sofie, lub mając oko na dzieci bawiące się w salonie - a wszystko to bez dzielących was ścian.

więcej
Lustra i feng shui - jak wykorzystać ich energię w Twoim wnętrzu
09.05.2024

Lustra i feng shui - jak wykorzystać ich energię w Twoim wnętrzu

W świecie Feng Shui lustra są magicznymi narzędziami, które mogą podwoić szczęście, pomnożyć bogactwo i rozjaśnić ducha. Ich odblaskowe powierzchnie służą nie tylko do podziwiania swojego wyglądu; posiadają one moc transformacji, która może wpływać na energię lub Chi w twoim domu.

więcej
Fototapeta do salonu - jak wybrać idealny motyw i stworzyć wyjątkową przestrzeń
12.04.2024

Fototapeta do salonu - jak wybrać idealny motyw i stworzyć wyjątkową przestrzeń

Salon rozwija się jako płótno osobistej ekspresji, miejsce spotkań, w którym dzieli się historie i pielęgnuje wspomnienia. Moc tapety w przekształcaniu tej przestrzeni jest nie do przecenienia. Nadaje ton, wpływa na nastrój i działa jako odzwierciedlenie osobistego stylu.

więcej
Obrazy do kuchni i jadalni - smakowite inspiracje na dekoracje ścienne
19.03.2024

Obrazy do kuchni i jadalni - smakowite inspiracje na dekoracje ścienne

Serce domu zasługuje na coś więcej niż tylko funkcjonalny design; pragnie szczypty osobowości, odrobiny kreatywności i obfitej porcji stylu. Kuchnie i jadalnie, epicentra kulinarnych kreacji i spotkań towarzyskich, powinny odzwierciedlać nie tylko funkcjonalność, ale także ciepło i osobowość tych, którzy je zamieszkują.

więcej