Aranżując swoje wnętrza, poszukujemy przede wszystkim połączenia funkcjonalności z estetyką. Coraz popularniejszym rozwiązaniem w mieszkaniach, które idą z duchem czasu, jest salon z aneksem kuchennym – tego rodzaju projekt łączy w sobie te dwie pożądane cechy. W dzisiejszym artykule przytoczymy najciekawsze rozwiązania i wskazówki, dotyczące tego jak urządzić salon z kuchnią. Zainteresowanych zapraszamy do uważnej lektury!
Salon z kuchnią – gdzie się sprawdzi?
Salon z kuchnią stanowi optymalne rozwiązanie szczególnie w mieszkaniach o małym metrażu (w tzw. kawalerkach stanowi ono wręcz normę). To znaczna oszczędność miejsca, dzięki której zyskujemy otwartą przestrzeń, która prezentuje się znacznie efektowniej i słoneczniej od tradycyjnego salonu czy kuchni. Mała kuchnia zyska więcej miejsca i optycznie wyładnieje po wyburzeniu ściany, natomiast salon stanie się bardziej otwarty na aktywizację domowników.
Jednak coraz częściej na nowoczesną kuchnię połączoną z salonem decyduje się także coraz więcej właścicieli i właścicielek również przestronnych domów, którzy to zwyczajnie chcą stawiać na funkcjonalność w swojej codzienności. Taki układ wnętrz pozwala na dużą wygodę – można przyjmować gości w nowoczesnym salonie i, nie przerywając rozmowy, jednocześnie parzyć kawę w części kuchennej. Salon z aneksem kuchennym to bardzo prospołeczna aranżacja. Podobnie, będąc nawet samemu i relaksując się przy dobrym filmie, nie stracimy wątku, gdy będziemy przyrządzać sobie popcorn czy sięgać po inne przekąski. To tylko kilka przypadków zwiększonej wygody w mieszkaniu, w którym zastosowano takie rozwiązanie.
Urządzanie salonu z kuchnią – poznaj popularne tricki!
Jeżeli chcesz funkcjonalnie i zmyślnie urządzić swój salon z kuchnią, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych porad. Oto nasze praktyczne wskazówki.
Salon z kuchnią – razem, ale osobno
W połączeniu salonu z kuchnią warto zwrócić uwagę na elementy oddzielające te dwie przestrzenie od siebie. W zależności od preferencji, istnieją różne stopnie odgradzania tych wnętrz. Jednym wystarczy zaledwie zastosowanie dwóch różnych rodzajów podłogi – ciekawym i praktycznym połączeniem są kuchenne płytki oraz drewniany parkiet w salonie. Inni poszukują wyrazistszych form podziału, tj. chociażby przesuwna ścianka w formie harmonijki, szczelne przepierzenie czy parawan, które w każdej chwili można odsunąć lub zasunąć. Rozwiązaniem pośrednim będzie usytuowanie w punkcie granicznym wyspy kuchennej, barku z hokerami, regału z książkami i różnego rodzaju bibelotami lub strategiczne ustawienie salonowej kanapy. W ten sposób subtelnie zaznaczymy granicę, wykorzystując w tym celu meble, które się znajdują w tej przestrzeni.
Jedna stylistyka w części salonowej i kuchennej
Ponadto dobierając umeblowanie w kuchni oraz salonie, powinniśmy kierować się zasadą jedności stylistycznej. Chociaż są to odrębne części, warto je zespolić w prosty sposób. Dlatego, jeżeli urządzasz kuchnię w stylu skandynawskim, w takim stylu również powinno się umeblować salon. Z kolei część dzienną w wersji prowansalskiej, także powinniśmy odzwierciedlić w dodatkach kuchennych w tej stylistyce. Kierując się tą zasadą, unikniemy poczucia niekompatybilności tych połączonych ze sobą wnętrz. Z pewnością spoiwem dla salonu z kuchnią będzie zastosowanie podobnych elementów, tj. obrazów naściennych w tej samej kolorystyce czy zegara w salonie z tym samym motywem co panele kuchenne lub deski do krojenia. Te intrygujące ozdoby sprawią, że obie przestrzenie będą posiadać powtarzający się motyw przewodni.
Okap kuchenny
Przeciwnicy rozwiązania salonu z aneksem kuchennym często za powód swojego zniechęcenia wskazują na panujące w salonie zapachy gotowania, dobiegające z części kuchennej, które przeszkadzają w strefie wypoczynkowej. Choć może brzmieć to dziwnie, bowiem trudno o bardziej rozbudzający zmysły zapach niż kuchenne aromaty, możemy zrozumieć, że dla niektórych osób będzie to niewygodny niuans. Skutecznym wyjściem z tej sytuacji będzie zamontowanie okapu kuchennego, który nie tylko pochłonie zapach jedzenia, ale również będzie stanowić często ciekawe urozmaicenie oraz ozdobę przestrzeni kuchni. To tzw. dwie pieczenie na jednym ogniu.
Osobne oświetlenie
Kuchnia i salon mogą się wyraźnie od siebie różnić również na poziomie oświetlenia. W części kuchennej zazwyczaj stawia się na mocniejsze punktowe światło, które ułatwi nam gotowanie również wtedy, kiedy już zapadnie zmrok. Natomiast w salonie zazwyczaj stawiamy na bardziej rozproszone przyciemnione oświetlenie, dzięki któremu uzyskamy efekt nastrojowości w naszej strefie relaksu.
To oczywiście tylko wybrane, aczkolwiek zazwyczaj najczęściej wybierane rozwiązania do nowoczesnych salonów, połączonych z kuchnią. Mamy nadzieję, że nasze przykładowe wskazówki okażą się choć w jakimś stopniu pomocne przy projektowaniu wymarzonej przestrzeni salonu z kuchnią. Niech gotowanie i wspólny relaks zyskają zupełnie nową jakość w Twoim domu!
Powiązane artykuły:
JAK ŁATWO I EFEKTOWNIE ODMIENIĆ ŁAZIENKĘ?
JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ SYPIALNIĘ? SPRAWDŹ NASZE POMYSŁY!