1. /
    2. Dla Klientów
    3. /
    4. Blog
    5. /
    6. Dekoracje ścienne

Jak oprawić obraz?

Kiedyś obrazy kojarzyły się wyłącznie z wysoką sztuką, a obecnie są jednymi z najchętniej wykorzystywanych elementów dekoracyjnych, które z łatwością można dopasować do różnych aranżacji. Nie bez znaczenia są również ramy – obraz na płótnie oprawiony w ramę, która jest dobrze dopasowana do wnętrza, to modny i stylowy dodatek, którym można podbić całą aranżację. Jak oprawić obraz w ramę, by wyglądał atrakcyjnie i przede wszystkim gustownie?

Oprawa obrazu na płótnie – jak dobrze dopasować ramę?

Niezależnie od tego, czy wybiera się proste grafiki czy dzieła impresjonistów, rama dobrze dopasowana do obrazu to podstawa jego prezencji. Stylowe ramy do obrazów są jakby przedłużeniem samego dzieła, dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy, co nie oznacza, że koniecznie trzeba się silić na oryginalność. Oprawa obrazów na płótnie powinna łączyć charakter dzieła z charakterem wnętrza – rama nie zawsze jest konieczna, ale bywa także idealnym dopełnieniem.

Właśnie dlatego, by obraz w ramie prezentował się ciekawie i tworzył spójną całość, warto wybrać odpowiednią ramę. Odpowiednią, czyli zgodną z… naszym poczuciem estetyki i stylem, który najlepiej pasuje do wnętrza.

Jak samodzielnie oprawić obraz?

Samodzielne oprawianie obrazu nie jest niczym skomplikowanym. Warto zachować ostrożność – nie opierać się o płótno obrazu podczas jego umieszczania w ramie, nie przeciągać ramy po obrazie. Jeśli rama ma idealnie pasować – to oczywiste, że trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiary, podobnie, jak na wymiary obrazu. Należy pamiętać, że rama może mieć podane wymiary wewnętrze i zewnętrzne. To właśnie wewnętrze odpowiadają wymiarowi obrazu.

jak samodzielnie oprawić obraz

Jak oprawić obraz w ramę w nowoczesnym stylu?

Zazwyczaj rama to coś, co okala płótno i wyznacza granicę obrazu. Jednak sztuka idzie do przodu wychodzi poza swoje… ramy, wciąż zaskakując nowymi trendami. Obecnie bowiem jest wiele sposobów na to, by efektownie oprawić obraz na płótnie w ramę. Jednym z nich jest zakup większej niż dzieło ramy, tworząc jakby dwie perspektywy obrazu i wielowymiarową kompozycję. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi przy nowoczesnych dziełach, z mocną kreską, wyrazistych i awangardowych.

Oczywiście, warto też pamiętać o kilku zasadach. W przypadku obrazów canvas warto zwrócić uwagę, w jaki sposób są wykończone – czy malunek dochodzi do samego brzegu blejtramy czy też ma pozostawiony margines. Jeśli obraz posiada niepomalowany margines, konieczna jest rama, która zakryje brzegi, a więc idealnie dopasowana do rozmiaru obrazu. Jeśli jednak pokrywa całe płótno, łącznie z brzegami – można zaszaleć z rozmiarem ramy.

Oprawianie obrazu jest jak nadawanie mu nowego znaczenia. Dlaczego w przypadku nowoczesnych dzieł sztuki, które pozostawiają szerokie pole do interpretacji, można się skusić na różne wariacje i ramę powiesić np. krzywo, na skos, a obraz, mniejszy od niej, umieścić w środku.

Jak oprawić obraz akrylowy?

Obrazy na płótnie malowane farbami akrylowymi zazwyczaj cechują się lekkością i delikatnością. Do delikatnych obrazów, odznaczających się pastelowymi kolorami i impresjonistycznym charakterem, warto wybrać równie subtelną ramę, która nie przytłoczy dzieła. W przypadku mocniejszych akcentów na obrazie, rama również powinna pozostać delikatna, by nie tworzyć wrażenia zbytniej ciężkości.

jak oprawić obraz akrylowy

Oprawianie obrazów na akrylowych nie jest koniecznością, jeśli są one odpowiednio wykończone. Poprzez ramę można jednak uatrakcyjnić dzieło lub też dodać mu estetyki. Jeśli chodzi o kolory ram do obrazów – ich odcień powinien pokrywać się z odcieniem obrazu. Nie musi to być kolor dominujący – wystarczy mały punkt zaczepienia, by stworzyć spójną, elegancką całość.

Rama sama w sobie może być ozdobą, ale nigdy nie powinna być atrakcyjniejsza od samego obrazu. Jak oprawić obraz w ramę, by dobrze się prezentował? Jeśli ciężko dopasować styl ramy i obrazu, należy się kierować prostotą – zupełnie klasyczna, prosta rama pasuje do każdego obrazu i zawsze się obroni.


Wpisy o podobnej tematyce:

JAK SKUTECZNIE WYCZYŚCIĆ OBRAZY

OBRAZY SZKLANE VS. OBRAZY NA PŁÓTNIE

ZALETY OBRAZÓW NA PŁÓTNIE CANVAS

Czytaj także:
Jak rozjaśnić wąski korytarz? Sposoby, dzięki którym przestrzeń będzie wydawać się większa
02.11.2022

Jak rozjaśnić wąski korytarz? Sposoby, dzięki którym przestrzeń będzie wydawać się większa

Wąskie korytarze są cechą charakterystyczną wielu domów i mieszkań. Mogą być bardzo trudne do zaprojektowania, ale jest kilka sposobów na sprawienie, by ta przestrzeń wyglądała bardziej zachęcająco. Zobacz, jak zadbać o to, aby ciemny korytarz stał się modną wizytówką Twojego domu.

więcej
Jesienny klimat w twoim wnętrzu!
13.10.2022

Jesienny klimat w twoim wnętrzu!

Jesień to czas zmian. Liście zaczynają zmieniać kolor, temperatury spadają, a my zaczynamy ekscytować się świętami. To także czas, kiedy chcemy dokonać zmian w naszych domach. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć swój własny jesienny look w domu.

więcej
Lustra dekoracyjne na ścianę - efektowna dekoracja wnętrza
13.09.2022

Lustra dekoracyjne na ścianę - efektowna dekoracja wnętrza

Zastosowanie luster ozdobnych stało się bardziej popularne w ciągu ostatniej dekady, ponieważ mogą one stanowić ciekawy sposób na dodanie faktury i koloru do pomieszczenia. Można ich używać na wiele sposobów, od prostego akcentu po metamorfozę całego wnętrza. Mogą zawisnąć na ścianach, zostać przyklejone na drzwi lub postawione na regale. W naszym mini przewodniku podpowiadamy jak znaleźć idealne lustro do domu.

więcej
Jak dobrać dekoracje na półki w salonie? Pomysły na udany projekt
05.08.2022

Jak dobrać dekoracje na półki w salonie? Pomysły na udany projekt

Półki w salonie warto tak zaprojektować, aby były dla nas zarówno funkcjonalne jak i poprawiały ogólny wygląd salonu. Zobacz nasze pomysły na dekoracje regałów, które pomogą Ci zamienić pustą przestrzeń w starannie dobrany element aranżacji.

więcej